Myšlenka dne

Každý skutek vytváří především naše zformovaná myšlenka.
Sensei

Facebook

Statistiky

Reklama

Video

Ke stažení

» Publicistika - DobroTY » Články - Dobro a Ty

Home « Publicistika - DobroTY « Články - Dobro a Ty

Kam jen ten čas běží?

Čas plyne stále rychleji, den uběhne za okamžik, měsíc za týden, rok za měsíc. To, že má den 24 hodin, zatím ještě nikdo nezrušil, ale pocit nedostatku tak cenné a důležité součásti našeho života – času – pociťuje skoro každý. Snad jen děti bezstarostně dovádějí a užívají si s potěšením a s radostí každou sekundu.

Jak si my lidé můžeme nechat protéct život, který nám byl darován, mezi prsty?! Nestihli jsme ani ukončit školu a nastoupit do práce a už jsme založili rodinu, děti. Uplynulo dalších pár let a objevili se první šediny, vnoučata, staří… Konečně máme dost času na to, abychom se ohlédli zpátky a uvědomili si, jaký máme pocit z již prožitého života. Jakou stopu jsme po sobě zanechali v minulých letech?

Život je nejen pomíjivý, ale také nepředvídatelný. Málokdo může předpovědět, co ho čeká na cestě životem. Proto je důležité, abychom si uvědomili, že život může skončit ve kteroukoli chvíli. To by nás nemělo znepokojovat, ale naopak přinutit, abychom si vážili jedinečného okamžiku, který se děje právě teď. Ať budete kdekoli nebo budete dělat cokoli, vždycky byste měli pamatovat na tento drahocenný okamžik. A tím není míněn fyzický stav člověka, ale určité „tady a teď “, kdy si plně uvědomujete dar Života.

Vzpomínám si na jedno staré vyprávění: Jeden mnich během příprav k večernímu odpočinku řekl svému pomocníkovi:
„Víš, Pavle, dnes jsem ztratil svůj den.“
„Jak to, že jste ztratil den?“ zeptal se pomocník.
„Jen tak jsem vzal a ztratil celý den,“ odpověděl mnich.
„Vím, že můžeme ztratit klíče, nějakou věc, ale že by šel ztratit den, tomu nerozumím.“
„Vysvětlím ti, proč se to stalo. Za celý den jsem totiž pro ostatní neudělal nic dobrého.“

Toto jednoduché vyprávění nám pomáhá, abychom se zamysleli nad tím, jak prožíváme každý svůj den. Co stíháme udělat a kolik máme takových „ztracených dnů“. Vždyť co znamená „udělat něco dobrého a příjemného pro ostatní“? To není jenom fyzická pomoc, je to dobré slovo, milý a upřímný úsměv, podpora blízkého v těžké chvíli nebo prostě to, když si popovídáme s osamělým člověkem. Seznam jednoduchých a tolik přirozených a pozitivních „maličkostí“ je nekonečně dlouhý.

Když se podíváme na společnost, ve které žijeme, všimneme si, že otázku „Co jsem dneska udělal dobrého pro ostatní?“ si skoro nikdo nepokládá. A nejzajímavější na tom je, že každý chce, aby se k němu všichni chovali poctivě, každý chce žít v úspěšné a prosperující společnosti, zajistit dobrou budoucnost svým dětem, každý je potěšen, když se k němu chovají zdvořile a s úctou. Nezáleží na tom, jestli pracuje nebo studuje, nezáleží na věku, povolání nebo sociálním statusu. Protože touha člověka po dobrém a světlém je přirozená, je jeho součástí. Stačí jen málo – chovat se tak, jak bychom chtěli, aby se chovali k nám.

Vezměme si například konkrétní rodinu, společnost nebo zemi. Všechno to jsou jakési větší celky, které se skládají z menších částí – z lidí. Ti pak prostřednictvím myšlenek, činů a dobrých nebo špatných skutků udávají směr a přispívají k jejímu fungování. To my jsme právě ty částečky a svou každodenní volbou vytváříme vlastní budoucnost. Záleží na každém z nás, kudy se bude náš život ubírat.

Proto je tak důležité mít co nejméně „ztracených“ dnů, vyzařovat dobro a pozitivní energii. S každou dobrou myšlenkou nebo dobrým skutkem se náš odvedený čas, s názvem Život, naplňuje tím pravým smyslem a dostává skutečnou hodnotu.

 

Ke stažení Velikost souboru: 40.5 kB Stáhnuto: 281Název stránky:

Kam jen ten čas běží? - Články - Dobro a Ty - Publicistika - DobroTY -Nakladatelství IBIS s.r.o.

Stránka vytvořena za 0.051 sec..