Myšlenka dne

Podstatným krokem ke šlechetnosti je již vůle stát se dobrým,
Seneca

Facebook

Statistiky

Reklama

Video

Ke stažení

» Publicistika - DobroTY » Články - Dobro a Ty

Home « Publicistika - DobroTY « Články - Dobro a Ty

Sociální reklama jako model chování ve společnosti

Sociální reklama není reklamou na spotřební zboží, zabývá se zcela jinou oblastí. Odráží totiž náš pohled na svět.

Sledujeme velké množství reklamy, která se na nás hrne ze všech stran a ani nepřemýšlíme, k čemu nás ve skutečnosti vybízí, jak „programuje“ náš mozek a jaký je skutečný záměr jejích tvůrců.

Touhu žít lepší a kvalitnější život máme stále. Když pozorujeme naše okolí, které zapomnělo pravidla slušného chování, často se vynoří myšlenka: „Jak by se to všechno dalo změnit?“ Ale z vlastní zkušenosti víme, že změnit okolí nejde. Změnou musíme začít u sebe. Lidé kolem se můžou měnit, až když začnou následovat dobrý příklad, učit se dobrým věcem. Myslím, že když člověk žije v souladu se svým Svědomím a nese jméno Člověk, pak i okruh jeho přátel, který se časem rozroste, bude tíhnout k lepšímu. A bude to opravdu skvělé, protože dobrých lidí tak u nás bude mnohem více!

Sociální reklama vznikla s ušlechtilým posláním informovat, ukázat na problém ve společnosti, probudit v lidech morálku. Je velmi působivá, dojímá až k slzám, nutí nás, abychom se zamysleli, vybízí ke konkrétním krokům a činům. Objednavatelem sociálních spotů (reklam) bývá stát, politické strany, ziskové nebo neziskové organizace. Jejich cílem je přitáhnout pozornost k určitému problému, vytvořit vzor lidského chování v konkrétní situaci, prosadit u voličů politický program, seznámit se s probíhající veřejnou kampaní. Nenajdete v ní žádné názvy značek nebo firem, protože je vytvářena za účelem formování našich životních postojů, hodnot, vztahu k módě atd. Dá se říct, že vytváří model chování člověka ve společnosti.

Na internetu můžete najít spoustu sociálních spotů (reklam), které natočili obyčejní lidé. Tyto spoty nás nutí, abychom se zamysleli nad žebříčkem hodnot nebo třeba změnili názor, někdy nám dokonce vyrazí dech a ovládne nás touha změnit celý náš život k lepšímu. Uvedu zde jednu sociální reklamu, která se mi moc líbí a trvá jenom 40 sekund. Na obrazovce se objeví nápis: „Přesně za 30 sekund se tvůj život změní.“ a začíná odpočítávání: „27…26….18…..12…..9….2…..1…..0……“ Nápis: „Změnilo se něco? Váš život se nezmění sám od sebe. Jen vy sami můžete změnit svůj život.“ Ať chceme nebo nechceme, hluboce se zamyslíme sami nad sebou, nad svými skutky a nad životem celkem.

Existuje také obrácená strana mince - skrytá stránka sociální reklamy, která často cíleně ovlivňuje naše podvědomí a vyzývá k asociálnímu chování. Jsou to často sociální spoty (reklamy), které poukazují na problémy spojené s užíváním alkoholu, drog, na problematiku AIDS atd., kde je nenápadným způsobem propagována určitá značka nebo působení na podvědomí, což pak vede například ke zvýšení prodeje určitého spotřebního zboží. Existují také docela „zajímavé“ spoty o drogách, ve kterých jsou vyjmenovávány různé typy drog, způsoby jejich použití a nakonec se ukáže jen jediný nenápadný nápis: „Neužívejte drogy“.

Výrobci tabáku mají například dobrou výmluvu pro odpůrce kouření: „Neprodáváme alkohol a cigarety dětem mladším 18 let.“ Jak tvrdí psychologové a odborníci, kteří se zbývají tímto problémem, za uvedeným sloganem se skrývá dobře promyšlená reklama na zvýšení prodeje právě těchto výrobků, u nichž je potenciálním spotřebitelem mládež. Proč? Za prvé, zakázané ovoce nejvíc chutná a myšlenkové pochody mládeže jsou zřejmé: „Cože? Já si to nemůžu koupit?!“ Pak vymýšlí spoustu variant, jak a kde mohou dostat krabičku cigaret. Zítra jim reklama zase připomene, že si to nemohou koupit, a oni znovu dokážou opak. Za druhé, prodejci se nechovají vždy podle stanovených pravidel a neplní to, co je napsáno na štítku u pokladny (skryté kamery to už nejednou dokázaly). Za třetí, jestli se bude každý den říkat, že je nějaká městská čtvrť moc ošklivá, nakonec se na ni bude každý chtít podívat.

Sociální spoty se často zaměřují na formování vzoru lidského chování v určitých životních situacích. Se spoustou reklamy tohoto typu se můžeme setkat v televizi. Když si uvědomíme, jaké je množství těchto reklamních projektů, které kromě sledování ziskových cílů ovlivňují také model chování lidí ve společnosti (např. musíme se ujistit, že se soused nemá líp než my, nebo se v případě nouze schováváme a nespojujeme se ve vzájemném úsilí, hromadíme bohatství a zapomínáme na všechno ostatní) a také to, kolik finančních prostředků teče do těchto „nevinných“ projektů, pak nám vyvstává otázka, proč tomu tak je? Možná proto, že kontrolovat a ovládat dav lidí, kteří se chovají standardně, používají zaběhlé způsoby řešení problémů nebo hledání východisek ze vzniklých situací, je mnohem jednodušší.

Počet lidí, kteří nechtějí myslet a analyzovat a nehledají pravou podstatu věcí, pořád roste. Ve velké míře tomu napomáhá televize. Nejsem proti sledování televize. Je však zapotřebí, abychom přemýšleli, na co se dívame, pozorovali, jaké pocity (dobré nebo špatné) zanechává tato informace, jaké pak vznikájí myšlenky a proč? Zabere to jen pár minut. Pokud se vám něco nezdá, jednoduše to vypněte, nalaďte se na pozitivní myšlenky a ještě lépe na pozitivní skutky pro lidi kolem. Nepotřebujeme špatné myšlenky a cizí strachy, a ještě horší je nechat si „naprogramovat“ podvědomí na způsob chování, které je nám cizí.

Podle odborníků je sociální reklama, která stojí na negativních obrazech, jako časovaná bomba. V životě je i bez ní dost negativních věcí a problémy nemizí tak snadno. Reklama nemá zastrašovat, ale ukázat lidem cestu ven. Ve spotech zaměřených na boj proti drogám například vidíme stříkačky na černém pozadí, ale můžeme ukázat lidi, kteří se ze závislosti dostali a žijí normální život.

Nebo jiný spot, ve kterém se říká, že každý třetí člověk na světě má rakovinu – to je opravdu zdraví nebezpečné. Protože zdravý člověk, který tento obraz uvidí, začne příznaky nemoci hledat u sebe a riskuje, že opravdu onemocní. Tvůrci reklamy se snaží zaútočit na emoce, přinutit nás, abychom mluvili o problému, ale neupozorňují nebo nechtějí upozorňovat na cestu k dosažení stanovených cílů.

Existují také jiné sociální spoty, které jsou založené na pozitivních skutečnostech. Jako příklad uvedu jeden krásný sociální spot, který učí zdvořilosti a úctě ke starším lidem. Starší muž sedí na lavičce se svým čtyřicetiletým synem. Otec se dívá na vrabce a ptá se syna: „Kdo je to?“ Syn v domnění, že je otec už starší a nemá dobrou paměť, odpovídá: „Vrabec.“ Otec se ptá znovu na stejnou otázku, syn udiveně odpovídá: „Vrabec.“ Tato otázka se opakuje ještě dvakrát, syn vstává a otráveně odpovídá: „Ano, je to vrabec. Už jsem to říkal stokrát!“ Otec odchází a vrací se se zažloutlým deníkem v ruce. Nalistuje potřebné stránky a přečte nahlas: „Dnes se mě můj syn zeptal dvacetkrát ‚Kdo to je?‘ a ukázal na vrabce. Pokaždé jsem mu odpověděl…“ Syn si sedne vedle otce, omluví se a pevně ho obejme. Další superpozitivní sociální spot je zaměřený na bezpečnost silničního provozu. Žádné nehody a strašidelné scény. „Muž v ranním spěchu pije kávu a běží k autu. Sedne za volant, vyjíždí z garáže a už je připraven pořádně šlápnout na plyn… Najednou se objeví anděl strážný, který mu stojí v cestě a říká: „Nespěchej, dávej pozor, je to tak snadné…“ Jasně, krátce, srozumitelně a hlavně pozitivně!

Ve skutečnosti je všechno v rukou každého člověka. Nebát se jednat, nebát se konat a všechno se podaří. Někdo přijde s dobrým nápadem a ostatní ho podpoří. Každý den se kolem nás děje něco dobrého. Naladit se na pozitivní myšlení a nepouštět negativní skutečnosti do našeho života a svět kolem nás se začne měnit k lepšímu. Ať se každý z nás stane ve svém životě režisérem dobra! Úkolem režiséra je zachytit nádherné okamžiky a tvořit. Nezáleží na tom, jestli jste to už někdy zkoušeli dříve. Důležitá je velká touha zkusit to a zbytek přijde sám... Natočit sociální spot, který vnese hodně pozitiva a radosti do našeho života, může každý.

Sociální reklama, která je naplněna pozitivem a má v sobě dobré poslání, se může stát pevným pilířem zrození a formování morálních a kulturních hodnot ve společnosti. Negativní skutečnosti v podobě alkoholu, drog, zla a lhostejnosti budou neutralizovány světlem dobra a krásy sociální reklamy, kterou přinesou autoři s pozitivním myšlením. Jestli světlo pozitivních myšlenek zdolá tmu negativa, zaleží na každém z nás. Volba je na nás. Každá Velká cesta začíná prvním krokem.

 

Ke stažení Velikost souboru: 42.5 kB Stáhnuto: 333Název stránky:

Sociální reklama jako model chování ve společnosti - Články - Dobro a Ty - Publicistika - DobroTY -Nakladatelství IBIS s.r.o.

Stránka vytvořena za 0.065 sec..